Седмица на възможностите в ЧЕЗ
Седмица на възможностите в ЧЕЗ
Представители на ПГТС „Арх. Йордан Миланов“ гр. Перник се включиха в третото издание на инициативата „Седмица на възможностите в ЧЕЗ“. Събитието беше открито от Евгения Накова, директор Човешки ресурси в ЧЕЗ България, която пожела на учениците, участващи в събитието, никога да не губят своето любопитство и да не спират да търсят своя път към успешна реализация.
Новостите в енергийния сектор бяха тема на първата презентация в „Седмицата на възможностите в ЧЕЗ“. Лекцията изнесе Величко Атанасов, главен инженер методическо ръководство и обучение в ЧЕЗ Разпределение. Той разказа какви са възможностите на новите технологии в сектора, какви елементи и уреди се монтират по мрежата с цел подобряване ефективността на доставките и направи демонстрация на обследване с дрон на мрежата на ЧЕЗ Разпределение.
Как клиентите ще участват в енергетиката на бъдещето, как ще могат едновременно да купуват и продават електроенергия, благодарение на развитието на технологиите? Отговори на тези въпроси даде инж. Минко Радевски, представяйки проекта за дигитализация на мрежата на ЧЕЗ Разпределение. Това беше тема на дискусията във втория ден от инициативата „Седмица на възможностите в ЧЕЗ“. „Технологиите ще ни позволяват да зареждаме нашите електромобили с енергия и да я продаваме, когато тя не ни е необходима“, каза инж. Радевски. Той обърна специално внимание на изискванията, които поставят новите технологии към образованието на бъдещите специалисти, които ще изграждат и поддържат мрежата.
„Успешни решения и примери при обучение онлайн" беше темата на кръглата маса, която се проведе в третия ден на онлайн „Седмица на възможностите в ЧЕЗ“. В нея взеха участие директори и преподаватели от професионални гимназии в Западна България.
С темата „Новости в системите за отчитане на електроенергия“ ги запозна Николай Хараламбиев от ЧЕЗ Разпределение, който проследи развитието в системите за отчитане на електроенергия и постепенното внедряване на новите технологии. Участниците имаха възможността да се запознаят с действащия в момента проект AMR, който е свързан с дистанционно отчитане на умни електромери. Учениците разбраха какви умения и качества е необходимо да притежават, за да станат един ден част от екипа.