Проекти
Проект Ученически практики-2
През учебната 2022/2023г. ПГТС „Арх.Й.Миланов“ продължава за работи по проект Ученически практики-2.
Ученически практики от специалност "Интериорен дизайн" в реална работна среда се провеждат във фирма Мебелна къща "Велес " ЕООД. Ръководител на практикантите е г-жа Кънчева, а учениците са от 11 а клас. Основната цел на практиките е подобряването на качеството на професионалното образование и обучение на учениците и успешната реализация на трудовия пазар. Придобитите професионални компетентности в реалните условия подпомагат учениците за успешното реализиране в областта на дизайна - аранжирането и обзавеждането на различни помещения на жилищните и обществени сгради, работа с различни каталози на фирми предлагащи мебели на българския пазар, работа с клиенти и други дейности с които се занимава мебелна къща "Велес".
Ученически практики от специалност "Компютърна графика" в реална работна среда се провеждат в Телевизия „Кракра“ АД и Български пощи-Перник. Ръководители на практикантите са г-н Григоров и г-жа Николова, а учениците са от 11 в клас. Основната цел на практиките е контраста между придобитите умения в учебния процес и реалните условия за работа в електронните медии. Скоростта и отговорността, с която се пристъпва към работа в реалната работна среда допринася изключително за сформиране на професионални умения и компетентности.
Учебна практика в реална работна среда на учениците от 11а кл. в мебелна къща „Велес“ – Фаза 2
Учебна практика в реална работна среда на учениците от 11в кл. в Кабелна телевизия „Кракра“ – Фаза 2
ПГТС "Арх. Йордан Миланов" участва по Проект BG05M20P001-2.015-0001 „Ученически практики-2“
Регионална програма "Работа в екип-най-важният урок на бъдещето" 2022 година
Регионална програма "Работа в екип-най-важният урок на бъдещето" 2022 година
ПГТС "Арх.Йордан Миланов" взе участие в Регионалната програма „Работа в екип – най-важният урок на бъдещето“.
Целта на програмата е насърчаване на учениците да се стремят към постигане на по-високи резултати в учебно-възпитателния процес и развиване на умения, необходими за успешната им личностна и професионална реализация. На доброволен принцип бяха формирани екипи от ученици, които под менторството на своите учители разработиха проекти от следните категории:
Категория „Български език и литература“ - вижте презентацията
„Животът ни е пътешествие, идеите – пътеводител“
Категория „Работа с ученици със специални образователни потребности“
„Популяризиране на творческите умения и възможности на учениците със специални образователни потребности от гимназиален етап“
Категория „Професионално образование и обучение“
„Учебно-тренировъчната фирма-виртуална среда за обучение по предприемачество и бизнес за придобиване от учениците на професионални ключови и технически умения и навици за работа в екип“ - вижте презентацията
Проект “ BG05M2OP001-2.014-0001 ,,Подкрепа за дуалната система на обучение“
Обучение на наставници
В изпълнение на Дейност 4, Поддейност 4.1. на проект BG05M2ОP001-2.014-0001 „,Подкрепа за дуалната система на обучение“ в Професионална гимназия по техника и строителство „Арх. Йордан Миланов“ – гр. Перник се проведе обучение на наставници в педагогически и методически умения в периода от 07.09 до 15.09.2021г.
В обучението се включиха висококвалифицирани и дългогодишни служители на фирмите партньори на училището. Обучените наставници са за работа с ученици от специалност „Строителство и архитектура“, „Електрически инсталации“ и „Парково строителство и озеленяване“.
В рамките на три дни наставниците се запознаха с:
- Нормативните документи, регулиращи условията и реда за осъществяване на обучението чрез работа (дуалната система на обучение);
- Структурата на учебния план и учебната програма;
- Педагогически методи за практическо обучение;
- Техники за ефективна комуникация;
- Методи за мониторинг и измерване на постигнатия напредък на учениците.
Обучение на учители
В изпълнение на дейности в подкрепа на училищата, осигуряващи дуална система на обучение и Поддейност 1.1. Обучения за повишаване на квалификацията и компетентностите на учителите и на преподавателите по професионална подготовка на проект BG05M2ОP001-2.014-0001 в ПГТС „Арх.Йордан Миланов“ – гр. Перник се проведе обучение. Продължителността на обучението е в рамките на 3 дни - 24 академични часа и се проведе в периода от 09.09 до 12.09.2021г. Темата на обучението беше – Нови методи на оценяване, с Лектор – доц. Емилия Патарчинова от ЮЗУ -Благоевград
Проект “ BG05M2OP001-2.014-0001 ,,Подкрепа за дуалната система на обучение“
ОБЯВА / ПОКАНА
Във връзка с изпълнението на 2. Дейности в подкрепа на образователната система
по Проект “ BG05M2OP001-2.014-0001 ,,Подкрепа за дуалната система на обучение“
Отправяме покана за двама външни експерти за разработване на национални изпитни програми.
В конкретния случай става въпрос за: Национална изпитна програма за специалност: Парково строителство и озеленяване – дуална система на обучение.
Външните експерти сключват договор за услуга по ЗЗД. Дейността се възлага еднократно за извършване на определена услуга, за кратък срок и се дължи определен резултат.
Подбор на кандидатите се извършва от комисия, която разглежда предоставените CV-та.
Място на подаване на автобиографиите – ПГТС „Арх. Й. Миланов“ град Перник
Срок за подаване на документите – 28.07.2021г. на имейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Телефон за връзка: 0878 472 144
Лице за контакт – Величка Велева
Дата на публикуване: 22.07.2021г.
Проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“
През 2021г. ПГТС "Арй.Й.Миланов" взе участие в проекта на МОН BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, чиято цел е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Предвидените дейности осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес.
ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.014-0001 „ПОДКРЕПА ЗА ДУАЛНАТА СИСТЕМА НА ОБУЧЕНИЕ“
ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.014-0001 „ПОДКРЕПА ЗА ДУАЛНАТА СИСТЕМА НА ОБУЧЕНИЕ“
Изпълнението на проект „Подкрепа за дуалната система на обучение" ще спомогне за повишаване на съответствието на професионалното образование и обучение с пазара на труда и ще създаде възможности за повишаване на квалификацията на бъдещата работна сила по професии, ключови за икономиката на страната. Изпълнението на планираните дейности ще спомогне за развитието на дуалната система на обучение и ще даде възможност за тясна обвързаност между образователната система и реалните потребности на пазара на труда. Проектът ще предостави на работодателите възможност да наемат квалифицирани кадри с подходяща професионална подготовка и опит, придобити по време на обучението в реална работна среда. Тези дейности ще улеснят прехода от образование към устойчива заетост. Проектът ще подкрепи действия за повишаване привлекателността на дуалната система на обучение сред учениците и родителите, както и повишаване на информираността в предприятията. На учениците от първи гимназиален етап ще се осигурява подкрепа за участие в дуалната форма на обучение чрез включването им в „пробно стажуване" в партниращото предприятие. Част от дейностите са насочени към подобряване на компетентностите на учителите и преподавателите по професионална подготовка, и придобиване на педагогически и методически умения на наставниците от предприятията-партньори. По този начин се обхващат в цялостен план различни компоненти, свързани с качеството на професионалното образование, включително учебно съдържание, образователна среда в училищата, добре подготвени и мотивирани педагогически специалисти. Създаването на условия за осигуряване на допълнителна финансова подкрепа за учениците по време на образователния процес ще намали социалния фактор като причина за тяхното отпадане от училище, а това е много важна национална политика, която ще бъде подкрепена чрез проекта. Проектът предвижда организиране и провеждане на информационни кампании, допринасящи за популяризиране и развитие на дуалната система на обучение.
Допустими дейности
Дейност 1. Подпомагане на училищата при въвеждането на дуалната система на обучение. Чрез тази дейност се осигурява възможност за взаимодействие на училището с бизнеса и улесняване достъпа до пазара на труда.
Дейност 2. Разработване на учебни планове, учебни програми, национални изпитни програми за дуална система на обучение, инструменти за оценка и помощни и методически материали на национално ниво.
Дейност 3. Предоставяне на подкрепа на ученици от първи гимназиален етап в дуална система на обучение.
Дейност 4. Обучения на наставници в педагогически и методически умения.
Дейност 5. Популяризиране на дуалната система на обучение сред родителите за предимствата, ползите и възможностите за реализация на завършващите на пазара на труда от обучението чрез работа би довело до насочване и подкрепа на децата им за тяхното ориентиране и решение за избор на професия и на училища.